Warsztaty w Instytucie Nauki o Materiałach

Uczniowie naszego Liceum wzięli udział w warsztatach i wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Instytut Nauki o Materiałach. Po zajęciach młodzież mogła zwiedzić laboratoria Wydziału i zapoznać się z ofertą edukacyjną INoM. Zajęcia rozpoczęły się wykładem dr hab. Małgorzaty Karolus dotyczącym „Promieniowania elektromagnetycznego w badaniach dzieł sztuki”. Następnie o nawigacjach satelitarnych mówił dr hab. Seweryn Miga. Tę część wizyty w Instytucie zakończyły warsztaty dra Andrzeja Swinarewa o polimerach fotoluminescencyjnych. Uczniowie mogli zobaczyć doświadczenia z ciekłym azotem i lampą UV. Po małym poczęstunku rozpoczęło się zwiedzanie laboratoriów i pracowni Instytutu. Uczniowie mogli zobaczyć drukarkę cyfrową, najnowocześniejsze mikroskopy, zgniatarki oraz inny sprzęt, na którym pracują studencki i wykładowcy. Następnie uczniowie wzięli udział w pierwszym spotkaniu z cyklu „Zaproszenie na podwieczorek”, propagujące inżynierię materiałową i jej interdyscyplinarny charakter.  Cykl spotkań rozpoczęła seria „Fizyka na podwieczorek”, poświęcona wybranym zagadnieniom z fizyki, prowadzona przez doświadczonego pracownika Instytutu prof. dr. hab. Jana Deca. Tematem pierwszego spotkania było TARCIE.  Zajęcia były prowadzone w formie pogadanek ilustrowanych prostymi eksperymentami. Wykłady i warsztaty były niezwykłe ciekawe i poszerzyły wiadomości z chemii i fizyki. Uczniowie naszej szkoły będą mogli częściej brać udział w takich pokazach i zajęciach aby zdobywać dodatkową wiedzę z chemii i fizyki, niezbędną na studiach wyższych. Zwiedzanie nowego budynku Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach oraz udział młodzieży w wykładach i warsztatach było ciekawym doświadczeniem i z pewnością jeszcze nie raz nasze Liceum będzie gościem chorzowskiego oddziału Uniwersytetu Śląskiego.

……………………………………………………………………………………..
Instytut Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego, funkcjonujący w ramach Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, zaprasza na cykliczne spotkania, pod wspólnym hasłem „Zaproszenie na podwieczorek”,
Spotkania będą prowadzone w czwartki w godzinach popołudniowych.