Uroczyste otwarcie „Zielonej pracowni”

5 czerwca w naszej szkole miało miejsce uroczyste otwarcie „Zielonej pracowni”. Uroczystość odbyła się w towarzystwie znakomitych gości, którzy dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi. Podczas zajęć pokazowych zostały zaprezentowane różnorakie doświadczenia związane ze sferami Ziemi, na które to została podzielona nasza pracownia. Litosferę poznajemy dzięki muzeum geologicznemu, którego to eksponaty zbierane są przez naszych uczniów i nauczycieli. Atmosferę możemy badać przy pomocy ogródka meteorologicznego, który umieszczony jest na szkolnym podwórku. Znajdują się w nim niezbędne przyrządy do tego, aby sprawdzić aktualną pogodę, m. in. termometr, barometr, higrometr czy deszczomierze. Badania hydrosfery i pedosfery możemy przeprowadzać w terenie, dzięki licznym pomocom dydaktycznym umieszczonym w walizkach terenowych. Biosferę możemy odkrywać na kilka sposobów. Jednym z nich jest obserwacja rozwoju roślin w szklarniach umieszczonych na parapecie  – uczniowie sami sadzą rośliny, a następnie obserwują poszczególne fazy ich rozwoju. Innym sposobem jest obserwacja preparatów za pomocą nowoczesnych mikroskopów z wyświetlaczem LCD. Dodatkowo w sali znajduje się strefa biodegradacji, w której obserwujemy jak rozkładają się różne tworzywa, m. in. papier i plastik, a także strefa segregacji odpadów, w której uczniowie uczą się jak na co dzień dbać o środowisko. Mamy nadzieję, że nauka w naszej pracowni będzie przyjemnością, a przyswajana wiedza będzie łatwiejsza do zastosowania w praktyce.

Monika Szafraniec