Uniwersyteckie wagary

Pierwszego dnia wiosny uczniowie klasy 1b psychologiczno-pedagogicznej nie pojawili się na żadnej lekcji! Wybrali się tradycyjnie na wagary, ale nie oznaczało to bynajmniej rezygnacji ze zdobywania wiedzy! Po raz kolejny na uniwersytecie SWPS w Katowicach uczestniczyli w zajęciach z psychologii w ramach Strefy Młodzieży. Spotkanie składało się z wykładu oraz warsztatów. W pierwszej części wysłuchali wystąpienia seksuologa i psychoterapeuty Michała Pozdała. Poprowadził niezwykle interesujący wykład pt. ,,Bezpieczeństwo i intymność w dobie #metoo”. Uczniowie poznali zagadnienia związane z rodzajami przemocy. Wykład po raz kolejny cieszył się dużym zainteresowaniem, ponieważ zostały poruszone tematy wzbudzające ciekawość wśród młodzieży, m.in. zagrożeń związanych z przemocą, której możemy doświadczać na co dzień, nie tylko fizycznej, ale także werbalnej poprzez różne komunikaty często przez nas wysyłane. Druga część – warsztatowa, została poprowadzona przez mgr Aleksandrę Żyłkowską na temat lęku i stresu. Uczniowie przekonali się, jak różne bodźce zewnętrzne działają na nasze samopoczucie. Wzięli udział m.in. w ponad 20-minutowej sesji relaksacyjnej. Wypoczęci po bezstresowym dniu z dala od szkoły mogli spokojnie wracać do szarej rzeczywistości. W końcu wagarowiczom przysługuje tylko jeden świąteczny dzień.

Tekst: Paulina Leśniewska
Zdjęcia: Magdalena Bula