Uczniowie jak… studenci

W świętochłowickim I Liceum im. Jana Kochanowskiego działa klasa sportowa, którą patronatem objęła katowicka Akademia Wychowania Fizycznego. Uczniowie tej klasy mieli okazję odwiedzić jej mury i przez jeden dzień poczuć się jak studenci. Młodzi ludzie wzięli udział w zajęciach otwartych, podczas których poznawali tajniki judo, gimnastyki sportowej oraz gier i zabaw ruchowych. Zajęcia prowadzili wykładowcy AWF Katowice oraz studenci specjalizacji instruktorskich i trenerskich. Nie zabrakło także okazji do zapoznania się z ofertą uczelni oraz bazą dydaktyczno – sportową.
Uczniom najbardziej podobały się zajęcia z judo. Po krótkiej rozgrzewce uczniowie ćwiczyli pady oraz podstawowe techniki, rzuty i trzymania. Myślę, że to, czego dziś się nauczyliśmy, może być przydatne na co dzień, jak choćby technika bezpiecznego upadania – mówiła po zajęciach Wiktoria Skoczeń. Zajęcia były bardzo ciekawe a podczas wspólnych ćwiczeń mogliśmy się zintegrować i poznać swoje możliwości – dodaje. Kamilowi Niesporkowi i Ninie Kukiełce najbardziej podobała się gimnastyka sportowa i możliwość poćwiczenia na przyrządach. Najlepsze były ćwiczenia na kółkach, wymagają dużej sprawności i siły, mogłem się sprawdzić – mówił po zajęciach Kamil. Ja pierwszy raz miałam okazję ćwiczyć na takim przyrządzie – dodała Nina. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił także na równoważni, poręczach asymetrycznych oraz równoległych. Na koniec wzięli udział w zajęciach gier i zabaw ruchowych, na których poznali zastosowanie nietypowych przyborów w lekcji wychowania fizycznego. Dzień spędzony na uczelni minął bardzo szybko. Uczniowie z pewnością jeszcze powrócą na katowicką AWF. W przyszłym semestrze planowana jest wizyta na wydziale fizjoterapii. Opiekunką grupy była pani Anna Żurek.