Słuchali o zdrowym żywieniu

W ramach współpracy świętochłowickiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego z katowicką Akademią Wychowania Fizycznego uczniowie klas sportowych oraz medycznych wysłuchali wykładu o metabolizmie wysiłkowym. Prowadzącą wykład była pani doktor Anna Stolecka-Warzecha z Zakładu Fizjologii AWF Katowice. To już drugie spotkanie w cyklu, przypomnijmy, tematyką pierwszego wykładu było żywienie osób aktywnych fizycznie. Tym razem pani doktor w przystępny i momentami zabawny sposób, ilustrowany przykładami, przedstawiła uczniom zawiłości fizjologii i metabolizmu wysiłku fizycznego. Na zakończenie chętni uczniowie mogli zbadać swój skład ciała na specjalnej wadze. Te zagadnienia bardzo mnie interesują, jesteśmy sportowcami i ważne jest, abyśmy wiedzieli, co i kiedy jeść, aby nasze ćwiczenia były jak najbardziej efektywne – mówiła po wykładzie Dominika Zięba. Mimo, iż pani doktor mówiła o trudnych zagadnieniach, związanych z biologią i biochemią, tłumaczyła w tak przystępny i zabawny sposób, że wszystko zrozumieliśmy i zapamiętaliśmy – dodała Patrycja Zagubień. Uczniowie poważnie potraktowali także pomiar składu ciała. Trzeba popracować nad masą, przypnę ten wydruk na lodówkę i biorę się do roboty! – żartował Jakub Królicki.