Podróżnicy z Kochana ponownie zawitali do Indii!

Tegoroczne wakacje stały się już pięknym wspomnieniem, z pewnością wyjątkowym dla grupy uczniów i absolwentów świętochłowickiego I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego. Młodzi ludzie, wraz ze swoimi nauczycielami, wzięli udział w kolejnej egzotycznej wyprawie, w ramach projektu „Kochanowski w Azji”, współorganizowanego ze świętochłowicką Szkołą Podstawową nr 2. Tym razem celem podróży były Indie, a konkretnie górska kraina Ladakh, leżąca u podnóży Himalajów. Grupa najpierw spędziła prawie dwa tygodnie na wysokościach powyżej 3000 m npm, aby następnie odwiedzić hinduskie klasyki: Agrę z majestatycznym Taj Mahal, Amritsar ze Złotą Świątynią Sikhów oraz Nowe Delhi. To już moja trzecia wyprawa do Azji z Kochanem, wizyta w Indiach to spełnienie moich podróżniczych marzeń, perła wśród dotychczasowych podróży – opowiadał tegoroczny maturzysta, Wojciech Brom. Piękne widoki Ladakhu, w połączeniu z niesamowitym kolorytem i różnorodnością północnych Indii, pochłonęły mnie całkowicie – dodał Wojtek. Jego kolega, Jakub Bryłka, również długo będzie wspomniał tegoroczną podróż. Przejazd przez przełęcze na wysokościach powyżej 5300 m npm to mój osobisty rekord wysokości. Do tego niesamowita atmosfera w buddyjskich klasztorach, wszechobecny dźwięk mantr czy mistyczne wręcz przeżycie, jakim jest oglądanie o wschodzie słońca Taj Mahal, jednego z współczesnych Cudów Świata, to wszystko jeszcze mocniej rozbudziło we mnie chęć do podróżowania – dodaje Kuba. Młodych podróżników nie rozczarowały również „prawdziwe” Indie. Głośne, specyficznie pachnące, z niesamowitym, ostrym jedzeniem, na zawsze pozostaną w naszych wspomnieniach – podkreślają młodzi świętochłowiczanie. Już wkrótce ekipa „Kochanowskiego w Azji” podzieli się swoimi przeżyciami z innymi, podczas prelekcji i pokazów zdjęć.
Przypomnijmy, że dalekie podróżowanie trwa w Kochanie od 2011 roku. Dotychczas uczniowie zwiedzili dwukrotnie Indie, Nepal, Wietnam, Indonezję, Singapur, Malezję i Gruzję. Nad wyprawą honorowy patronat objął Prezydent Miasta Świętochłowice, pan Daniel Beger.