Nordaliada 2017

W dniu 23.11.2017 roku w szkole FILOMATA mieszczącej się w Gliwicach odbyła się VI edycja konkursu NORDALIADA, mającego na celu zwiększenie wiedzy o krajach nordyckich.

Nasza szkoła brała udział w tym konkursie po raz pierwszy. Kochana reprezentowali Jakub Bryłka z klasy 3dg oraz Franciszek Kamiński z klasy1b. Ich opiekunem była pani Monika Szafraniec.

Na miejscu przywitała nas dyrektor placówki, pani Elżbieta Więcław, która wyraziła swoje uznanie dla uczestników konkursu i ich opiekunów za zainteresowanie tym wydarzeniem oraz włożony trud i poświęcony czas na przygotowania. Mieliśmy okazję poznać osobę, dzięki której konkurs ten odbywa się co roku, czyli Pana Dariusza Karolczyka – nauczyciela geografii w Filomacie.

Po tradycyjnym nordyckim poczęstunku uczniowie udali się do sali, w której obyła się I tura konkursu i po uprzednim wylosowaniu miejsc rozpoczęli walkę z czekającymi ich pytaniami. Uczestnicy musieli się zmierzyć z zagadnieniami dotyczącymi geografii, gospodarki oraz kultury państw nordyckich, które wymagały naprawdę ogromnej wiedzy. Następnie jury wyłoniło 11 osób z największą liczbą punktów, które zakwalifikowano do finałowego etapu.

Po etapie finałowym rywalizacji, zostaliśmy zaproszeni na wykład dotyczący polskiej stacji polarnej. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wygląda codzienne życie na lodowcu, zobaczyliśmy również zdjęcia futrzanych gości odwiedzających naszych polarników, czyli niedźwiedzi polarnych!

Ostatnim elementem konkursu było ogłoszenie wyników II etapu. Jest nam niezwykle miło poinformować, iż Jakub Bryłka uzyskał wyróżnienie! Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy Kuby!

Monika Szafraniec