Nasi uczniowie wygrywają w bitwie na argumenty

Nasi uczniowie wygrywają w bitwie na argumenty – debata oksfordzka w Muzeum Powstań Śląskich

17 maja odbyła się w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach debata oksfordzka dla uczniów szkół średnich naszego miasta. Uczniowie zmierzyli się z tematem „Metropolia Silesia szansą dla młodzieży. Tożsamość metropolii”. Organizatorem debaty był Górnośląski Związek Metropolitalny oraz Urząd Miejski w Świętochłowicach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas pierwszych liceum, Sara Kalinowska, Wiktoria Otto, Wiktoria Skowrońska oraz Mateusz Żukowski. Przeciwnikami byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Mikołaja Reja.
Na początku debaty strony losowały, czy mają reprezentować propozycję czy opozycję do tematu debaty. Naszym uczniom przypadła druga opcja. Następnie nastąpiła wymiana argumentów, w której każda ze stron na zmianę mogła przedstawić swój punkt widzenia i odpowiedzieć na to co prezentowali przeciwnicy. Po wypowiedziach każdego z uczestników przyszedł czas na pytania publiczności, która bardzo chętnie włączyła się w dyskusję.
Po zakończonej debacie jury w składzie Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, Urszula Koszutska, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Anna Ligocka-Żyła, ekspert do spraw debat oksfordzkich oraz Wojciech Skrzypek, dyrektor biura Górnośląskiego Związku Metropolitalnego udali się na naradę. Ostateczną decyzję ogłosił prezydent miasta Świętochłowice Dawid Kostempski. Dzięki dobremu przygotowaniu, bogactwu argumentów oraz odpowiedniemu ich zaprezentowaniu, zwycięzcami zostali uczniowie naszej szkoły. Na koniec prezydent wręczył wszystkim uczestnikom upominki i pogratulował zaangażowania.
Opiekunem merytorycznym grupy był Michał Siemieniak.