Maraton czytelniczy

Dnia 6 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach odbył się, jak co roku, maraton czytelniczy dla gimnazjalistów i licealistów. Maraton zrealizowano w ramach projektu gimnazjalnego uczennic klasy 2dg – Izabeli Chamczyk i Oliwii Durczak. W imprezie wzięło udział 37 uczniów, przy czym przeważali gimnazjaliści. Maraton trwał w godzinach 9: 00 – 17:00, ana uczestników czekało wiele atrakcji, jednak głównym założeniem spotkania było czytanie przyniesionych bądź wypożyczonych w szkolnej bibliotece książek. Wśród książek czytanych przez uczniów przeważała literatura młodzieżowa. Na początku spotkania młodzież wysłuchała prezentacji projektu gimnazjalnego „Co czytają uczniowie Gimnazjum nr 1 w Świętochłowicach”. Po 2 godzinach cichego czytania chętni uczestnicy wzięli udział w zabawie „Milionerzy”, którą przygotowały Iza i Oliwia. Na największą ilość pytań odpowiedziała Celina Koczubaj (3bg) i zdobyła główną nagrodę – słodki upominek. Kolejnym punktem spotkania był quiz literacki, w którym zwyciężyła Patrycja Mally (2dg).

Po 14: 30 młodzież mogła oddać się nieco innej rozrywce i obejrzeć ekranizację książki „Osobliwy dom Pani Peregrine”, jednak część wybrała dalsze zagłębianie się w lekturze lub granie w gry planszowe. Na zakończenie młodzież mogła sprawdzić, ile z treści filmu zapamiętała i rozwiązać konkurs na jego temat. Zwycięzcą została Izabela Chamczyk (2dg).

Celem spotkania była promocja czytelnictwa i literatury, a także zerwanie ze stereotypem, że nikt już nie czyta książek. Patrząc na czytających uczniów, aż chce się przytoczyć hasło akcji zainicjowanej przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole” – „Jak nie czytam, jak czytam!”.

Maraton został zorganizowany przez mgr Patrycję Wilczek (nauczyciela – bibliotekarza) i mgr Małgorzatę Schneider (pedagoga).

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w organizację maratonu i zapraszamy na kolejną edycję, tradycyjnie już za rok!

Patrycja Wilczek