Maraton czytelniczy

Dnia 2 czerwca 2016 r. w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach odbył się maraton czytelniczy dla gimnazjalistów i licealistów. W imprezie wzięło udział aż 53 uczniów, przy czym przeważali gimnazjaliści. Maraton trwał w godzinach 9: 00 – 17: 00, a na uczestników czekało wiele atrakcji, jednak głównym założeniem spotkania było czytanie przyniesionych bądź wypożyczonych w szkolnej bibliotece książek. Wśród uczniów przeważała literatura młodzieżowa, pojawiały się takie tytuły jak Zmierzch, Igrzyska śmierci, cykl Harry Potter, ale nie zabrakło też książek S. Kinga oraz pozycji z literatury faktu. Co mniej więcej dwie godziny uczestnicy maratonu odrywali się od indywidualnego czytania, aby wspólnie poznawać świat literatury.

Młodzież miała możliwość zapoznać się z gimnazjalnym projektem edukacyjnym – Polscy Nobliści – który przedstawili uczniowie z klasy 2ag. Opiekunem grupy projektowej była mgr Magdalena Bula. W południe do uczestników maratonu dołączyła klasa 3bg wraz z wychowawczynią mgr Emilią Gołąb, która odczytała zebranym zabawny fragment z książki Język Trolli Małgorzaty Musierowicz. Odbyło się to w ramach Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady, w którym szkoła zgłosiła swój udział. Następnie sprawdzeniu została poddana pamięć uczniów podczas konkursu dotyczącego historii przedstawionej we fragmencie. Młodzież poradziła sobie dobrze z odpowiedziami na przygotowane pytania, co świadczy o tym, że potrafi słuchać ze zrozumieniem. Zwycięzcą konkursu została Michalina Kubica (2a). Uczniowie mieli także możliwość zapoznać się z informacjami o pisarce Małgorzacie Musierowicz i jej popularnym cyklu Jeżycjada dzięki informacjom zaprezentowanym na ściennej gazetce.

W godzinach popołudniowych część uczestników maratonu podjęła się napisania recenzji książki, którą chcieliby polecić swoim kolegom i koleżankom. Recenzje zostaną opublikowane na stronie szkoły w zakładce Książki miesiąca, gdzie od jakiegoś czasu można śledzić przygotowywane opinie o wartościowych książkach dostępnych w szkolnej bibliotece.

Po 15: 00 młodzież mogła oddać się nieco innej rozrywce i obejrzeć film, jednak część wybrała dalsze zagłębianie się w lekturze. Film pod tytułem Gęsia skórka dotyczył oczywiście książek, a głównym bohaterem był pisarz tworzący przerażające historie, których bohaterowie z powodu nieuwagi uwalniają się z kart woluminów i postanawiają zniszczyć miasto… W filmie pojawiają się planujące zemstę ogrodowe krasnale, Yeti, wilkołak, czy też ogromna modliszka. Obraz łączy w sobie elementy horroru, komedii oraz przygody, co przypadło uczestnikom do gustu. Na zakończenie młodzież mogła sprawdzić, ile z filmu zapamiętała i rozwiązać konkurs na jego temat. Zwycięzcą została Izabela Chamczyk (1dg).

Podczas całego maratonu uczestnicy mogli zagrać w grę planszową Reinera Knizi Hobbit. W sumie trzy grupy uczniów podjęły się wyprawy wraz z Bilbo do Samotnej Góry, a emocje na twarzach grających świadczyły o zaangażowaniu w rozgrywkę. Gra ma niepowtarzalny klimat, ponieważ na kartach Wydarzeń i Przygody pojawiają się cytaty z książek, a pionkiem w grze jest mała figurka samego Bilbo, nie zabrakło również figurki smoka Smauga, z którym uczestnicy wyprawy muszą się zmierzyć w ostatecznej rozgrywce.

Celem spotkania była promocja czytelnictwa i literatury, a także zerwanie ze stereotypem, że nikt już nie czyta książek, bo patrząc na czytających uczniów, aż chce się przytoczyć hasło akcji zainicjowanej przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole” – „Jak nie czytam, jak czytam!”.

Maraton został zorganizowany przez mgr Patrycję Wilczek (nauczyciela – bibliotekarza) i mgr Małgorzatę Schneider (pedagoga).

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w organizację maratonu i zapraszamy na kolejną edycję, tradycyjnie już za rok!

Patrycja Wilczek