Jak nie wiadomo, co chodzi, to chodzi o… sztukę nowoczesną

Tej obiegowej opinii kłam zadać postanowiła klasa 4a podczas swojej kolejnej wizyty w Muzeum Śląskim w Katowicach. Uczniowie wzięli udział w lekcji opartej na zbiorach prezentowanych w ramach czasowej wystawy sztuki nowoczesnej „Poza Edenem”. Zajęcia prowadziła pani Monika Iwanowska, która najpierw krótko porozmawiała z młodzieżą, aby wprowadzić ich w świat artystów tworzących po roku 1945, a następnie oprowadziła grupę, pokazując i omawiając kluczowe postaci i najistotniejsze kierunki w sztuce powojennej. Wszystko to miało na celu tylko zarysowanie podstawowych kwestii. Najważniejsza była samodzielna praca uczniów, która nastąpiła później. Mieli za zadanie dokonać zarówno analizy, jak i interpretacji zaproponowanych przez prowadzącą dzieł, np. „Szału (według Podkowińskiego)” Zbyluta Grzywacza, „Kotów” Grupy Luxus czy „AY” Zdzisława Beksińskiego. Co ciekawe, poszczególne grupy jakby czekały na wymienianie konkretnych tytułów, bo natychmiast znajdowali się ochotnicy do pracy przed konkretnymi pracami. Po chwilach spędzonych w kameralnym gronie przyszedł czas na prezentację efektów przed resztą klasy. Nie pierwszy raz okazało się, że młodzi ludzie doskonale odnajdują się w otoczeniu sztuki nowoczesnej. Na podsumowanie zajęć pani Monika zabrała przyszłych maturzystów do Galerii jednego dzieła, w której prezentowana jest jeszcze do niedawna najdroższa praca polskiego artysty w zbiorach prywatnych – „Bambini” Magdaleny Abakanowicz. Spotkanie oko w oko z rzeźbami twórczyni znanej i podziwianej na całym świecie było doskonałym zamknięciem wizyty w katowickim muzeum.