Weź, przeczytaj, podaj dalej – bookcrossing w ZSO nr 1

Na szkolnym korytarzu w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach pojawił się regał zapełniony książkami. Szkoła przyłączyła się do międzynarodowej akcji zwanej bookcrossing. Akcja polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych – tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Na regale pojawiło się na początek 13 książek – są wśród nich powieści Stephenie Meyer, młodzieżowa powieść Papierowe miasta Johna Greena czy też Nigdziebądź Neila Gaimana. W książkach pojawiły się naklejki z informacją, która obrazuje zasadę funkcjonowania bookcrossingu: „Nie jestem książką zagubioną. Jestem książką znalezioną przez Ciebie (…). Jeśli lubisz czytać, weź mnie ze sobą, przeczytaj i przekaż dalej”. Zapraszamy wszystkich do czytania, a także do podzielenia się swoim księgozbiorem – zbiórka książek w bibliotece.

Patrycja Wilczek