Z wizytą na Politechnice Śląskiej w Katowicach

Siódmego lutego br. Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach gościła w progach Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Katowicach. Po miłym powitaniu przez Panią dr Hyrcza-Michalską w zabytkowej, pięknej auli, uczniowie mieli okazję zapoznać się z tajnikami inżynierii materiałowej, a szczególnie z jej zastosowaniami w lotnictwie.
Profesor PŚl dr hab. Bogusław Mendla bardzo przystępnie omówił problemy związane z eksploatacją silników samolotowych. Uczniowie mogli także silniki te zobaczyć na własne oczy w ich naturalnym rozmiarze. Bardzo efektownie przebiegła próba wytrzymałości termicznej płytki aluminiowej, która po ok. 10 minutach nagrzewania, w temperaturze 1100 stopni Celsjusza po prostu się rozpłynęła.
Dużą atrakcją dla młodzieży była możliwość prześledzenia działania drukarki 3D oraz bolidu skonstruowanego przez studentów wydziału IM. Na zakończenie wizyty jej gospodarze zrobili grupie młodzieży zdjęcie termiczne nowoczesnym aparatem do mierzenia temperatury (jak na lotnisku przy kontroli związanej z koronawirusem). Cena tego aparatu sięga ceny dobrego samochodu np. marki Volkswagen Passat.
Na pamiątkę wizyty wszyscy uczniowie otrzymali zużyte łopatki sprężarki silnika samolotu MIG. Było fajnie…

Bożena Wojciechowska-Zbylut