Świętochłowiccy uczniowie w NOSPR

Świętochłowiccy uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyli w symfonicznym koncercie edukacyjnym, w katowickiej siedzibie NOSPR. Tematem koncertu była Polska w muzyce cudzoziemców. Młodzi ludzie wysłuchali koncertu potrójnego C-dur op. 56 Ludwika van Beethovena, uwertury „Polonia” Richarda Wagnera, interludium „Salve Polonia” Franciszka Liszta i II symfonii C-moll Antona Brucknera. W każdym utworze dało się słyszeć inspiracje polskimi tańcami narodowymi, polonezem i mazurem, pieśniami ludowymi i patriotycznymi, a nawet polskim hymnem narodowym, „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Podczas wykonania koncertu Beethovena Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia towarzyszyli soliści, uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Warszawie, którzy wykonali partie solowe na fortepian, wiolonczelę i skrzypce.

Tekst: Anna Żurek