Pyrsk rechtory, czyli dzień nauczyciela na śląską nutę

Biesiada w środku tygodnia? Takie rzeczy tylko w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach. Uczniowie pod opieką pań: Jolanty Daniluk, Elizy Rozwadowskiej i Bożeny Wojciechowskiej-Zbylut przygotowali dla swoich nauczycieli nie lada prezent. W samo południe rozśpiewane dziewczyny tworzące śląski chór przypomniały gościom najpopularniejsze melodie z naszego regionu. Śpiewom i tańcom nie było końca. Licealiści recytowali śląskie wiersze, opowiadali o lokalnych zwyczajach, przeprowadzili nawet małą lekcję gwary. Prowadzenie uroczystości powierzono Jakubowi Kurzeli, redaktorowi z Radia Fest, ale przede wszystkim absolwentowi naszego liceum. Zapewnił profesjonalną konferansjerkę i wzbogacił dzisiejsze spotkanie o dodatkowe anegdoty z życia szkoły. Biesiadę swoją obecnością uświetniła znana aktorka na co dzień związana z Teatrem Korez i Teatrem Śląskim – Grażyna Bułka. Ta laureatka nie tylko Złotej Maski, ale i plebiscytu na Hanysa Roku sama przyznała, że jest rodowitą świętochłowiczanką pochodzącą z Lipin. Zwróciła się do uczniów, podkreślając istotę marzeń w życiu człowieka i opowiadając o swoich początkach nie tylko w szkole. Odczytała również bliski jej sercu wiersz, który był zabawną historią, jak Pan Bóg ofiarował Ślązakom ich język. Było to popołudnie wypełnione śmiechem i wzruszeniami oraz licznymi podziękowaniami. Słowa Pana Dyrektora Mariusza Szeremety uzupełniły życzenia ze strony Rady Rodziców i miejskich radnych. Oby ten radosny nastrój trwał co najmniej do następnego takiego spotkania!

Magdalena Bula