Proces karny na żywo

Jak co roku, uczniowie klas trzecich, uczęszczający na zajęcia rozszerzone z wiedzy o społeczeństwie, mieli okazję wziąć udział w prawdziwej rozprawie karnej, odbywające się w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Tym razem obserwowaliśmy rozprawę dotyczącą działalności zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej miliony złotych z funduszy Unii Europejskiej. Jako, że była to pierwsza rozprawa to wysłuchaliśmy aktu oskarżenia, a także oświadczeń i zeznań oskarżonych. Uczniowie zapoznali się z procedurami obowiązującymi w sądzie, a także jaką rolę pełnią poszczególni uczestnicy procesu. Przez rozpoczęciem rozprawy sędzia opowiedział nam o swojej pracy oraz z jakimi trudnościami musi się mierzyć w trakcie procedowania. Opiekę nad grupą sprawował Michał Siemieniak.

Michał Siemieniak