Pamiętaj, chemiku młody…

„Nauka Skrojona na Miarę” to projekt Politechniki Śląskiej mający na celu popularyzację nauki właśnie. W ramach programu w piątek klasa 3 ag miała okazję uczestniczyć w zajęciach pokazowych z chemii, które odbywały się na Wydziale Inżynierii Materiałowej oraz Metalurgii na Politechnice Śląskiej w Katowicach.
Uczniowie zostali przywitani przez dwóch sympatycznych studentów, po czym zostali poproszeni o założenie kitli lub zwykłych narzut ochronnych, aby zapobiec wszelkim poparzeniom lub plamom. Mieli okazję zobaczyć różne reakcje oraz eksperymenty, tj. manewrowanie ogniem oraz zmianę jego koloru w zależności od reakcji, tworzenie się węgla z cukru i kwasu siarkowego, reakcję sodu z wodą oraz reakcję wodorotlenku sodu z aluminium. Dowiedzieli się również o tym, że do większości eksperymentów został użyty powszechnie znany przez nas środek do czyszczenia rur o nazwie „Kret”! Uczniowie na samym końcu mogli zobaczyć reakcje wybuchowe, które były najlepszą atrakcją.

Tekst, filmy: Alicja Tkacz
Zdjęcia: Aneta Karcz