Otwarci na spotkanie z… „przestrzenią otwarcia”

Z najróżniejszych powodów i w najróżniejszych okolicznościach absolwenci naszego liceum ponownie zjawiają się w murach swojej szkoły średniej. Jessica Kufa, niegdyś uczennica klasy 3b razem ze swoją koleżanką, Agnieszką Karpiel odwiedziła w piątek klasę 1d, żeby przeprowadzić zajęcia dzięki grantowi przyznanemu przez Regionalny Instytut Kultury w ramach programu „Bardzo młoda kultura”. Zaproponowany przez dziewczyny projekt edukacyjny polega na warsztatach fotograficznych i wspólnym tworzeniu wystawy będącej ich wynikiem. W miniony piątek młodzież wzięła udział w spotkaniu prezentującym teorię dotyczącą przestrzeni w perspektywie antropologii kultury. Po obejrzeniu kilkuminutowego teledysku z lat 90. dziewczyny rozmawiały z uczniami o miejscach, w których spędzają czas oraz o tych, w których czują się wykluczeni. Na podsumowanie zebrali treści w postaci plakatów – map myśli. Kolejny etap działań już w najbliższą środę, kiedy to Jessica i Agnieszka jako reprezentantki grupy „przestrzeń otwarcia” zostaną zabrane przez młodzież na spacer po Świętochłowicach, podczas którego uczniowie będą fotografować zaproponowane miejsca.

Magdalena Bula