Oriental Meetings in Sosnowiec

Jak pod względem pracy z uczniami różnią się Chiny od Polski? Jakie znaczenie dla przesłuchań policyjnych mają różnice kulturowe i osoba tłumacza? Czy jest aplikacja WeChat? Czy reguły gry madżong we wszystkich krajach opisywane są tak samo? Odpowiedzi na te pytania i na wiele innych można było uzyskać podczas konferencji Oriental Meetings in Sosnowiec, która już po raz kolejny odbyła się na Uniwersytecie Śląskim. Uczniowie z klas uniwersyteckich z językiem chińskim oraz klasy dwujęzycznej na zaproszenie pani dr Katarzyny Bańki-Orłowskiej mogli przez kilka godzin poczuć się już jak studenci i wziąć udział w tym naukowym spotkaniu. Odczyty dotyczyły trzech obszarów tematycznych: język, kultura i geopolityka, więc każdy mógł wybrać coś ciekawego dla siebie. Dodatkowym atutem był fakt, że zaproszeni goście i pracownicy naukowi prezentowali przygotowane treści w języku angielskim. Opiekę nad uczestnikami konferencji oprócz organizatorki, pani dr Bańki-Orłowskiej, która na co dzień uczy języka chińskiego w naszym liceum, sprawowali wolontariusze – studenci wydziału goszczącego, wśród których była również absolwentka naszego liceum – Wiktoria Przychocka. Zatem nie tylko wykłady okazały się naprawdę interesujące, ale panowała również miła atmosfera.

Magdalena Bula