Oko w oko z polską awangardą

Na niespełna miesiąc przed studniówką, zanim na dobre maturzystów pochłonie gorączka sobotniej nocy klasa pedagogiczno-psychologiczna wybrała się na zajęcia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Po lekcji, która miała miejsce w ubiegłym roku szkolnym, kiedy to omawiana była droga artystów od klasycyzmu przez realizm aż do twórczości epoki Wyspiańskiego, przyszła pora na kierunki artystyczne początku XX wieku. Pani Anna Rak z bytomskiego muzeum zaprosiła młodzież do prześledzenia przemian, jakie zaszły w sztukach plastycznych od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości na przykładzie zbiorów galerii malarstwa polskiego. Każdy przystanek przy poszczególnych obrazach nie tylko poświęcony był na charakterystykę głównych nurtów i jego przedstawicieli, ale również na barwne anegdoty z ich życia. Uczniowi mogli na własne oczy zobaczyć prace artystów, których dzieła w formie reprodukcji prezentowane są w ich podręcznikach oraz przyjrzeć się awangardowym rzeźbom z każdej strony. Taka lekcja powtórzeniowa dla maturzystów podsumowująca wiedzę o malarstwie polskim od końca XVIII do początku XX w. na pewno pomoże młodzieży podczas ich pierwszej poważnej próby egzaminacyjnej już w maju.

Magdalena Bula