Nowe rozdanie w świętochłowickim Kochanie

Co prawda każdego 1 września rozpoczyna się kolejny rok szkolny i ani to nikogo nie dziwi, ani też niespecjalnie zaskakuje przebieg tego dnia. Uczniowie ubrani na galowo, opaleni, z nowymi fryzurami, czekający na nich nauczyciele, dekoracje przygotowane specjalnie na uroczystą akademię. Jednak tym razem w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi było nieco inaczej. Nowy rozdział w swojej pedagogicznej karierze rozpoczęła pani Jolanta Daniluk, która od tego dnia oficjalnie pełni funkcję dyrektora liceum. U jej boku pracę w charakterze wicedyrektora zaczęła także pani Hanna Warwas. Ten lingwistyczny tandem będzie dbał o rozwój szkoły i organizację pracy przez najbliższe lata, a na tej nowej drodze powitali obie panie reprezentanci Rady Młodzieżowej. Pani dyrektor został powierzony symboliczny klucz do szkoły, żeby poczuła się już pełnoprawnym jej opiekunem.

Dzień rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 uświetnił także swoją obecnością Prezydent Miasta Świętochłowice – pan Daniel Beger. Wyraził swoje uznanie dla nowej pani dyrektor w związku z jej wystąpieniem podczas konkursu na to stanowisko, życzył jej sukcesów oraz zapowiedział współpracę dla dobra szkoły. Zapewnił uczniów, że dokonali właściwego wyboru, przekraczając próg tej właśnie szkoły średniej i wspomniał o wieloletniej tradycji tego miejsca.

Wyjątkowym wydarzeniem podczas tej uroczystości było również pojawienie się emerytowanych dyrektorów naszego liceum – pani Cecylii Chimiczewskiej, pana Grzegorza Jelonka oraz pani Doroty Gurgul. Stało się to pretekstem do wielu wspomnień i życzeń dla młodego pokolenia uczniów świętochłowickiego Kochana. Do tego zaszczytnego grona dołączyły trzy nowe klasy – pedagogiczno-psychologiczna, ogólna oraz dwujęzyczna. Na ręce wychowawców pani dyrektor przekazała tradycyjne, śląskie tyty, aby osłodzić ten pierwszy dzień w szkole średniej i życzyć młodzieży powodzenia.

Najważniejszym jednak życzeniem, wypowiedzianym przez Wojtka Broma, przewodniczącego Rady Młodzieżowej, było spędzenie tego nowego roku szkolnego w ławkach wśród kolegów i koleżanek a nie przed ekranem komputera w czterech ścianach własnego pokoju. Z taką ogromną nadzieją młodzież pojawi się kolejnego dnia w murach Kochana.

Magdalena Bula