Nasi wolontariusze na The World Urban Forum

Konferencja The World Urban Forum (WUF), która tym razem odbywała się w Katowicach, dobiegła końca. Pozostawiła wiele wniosków związanych z koniecznością poważnych zmian w sposobie kształtowania miast. Jak zwykle w przypadku tak wielkiego wydarzenia ogromna była rola wolontariuszy, w których gronie jak zwykle znaleźli się nieocenieni uczniowie Kochana. Na kilka dni przed rozpoczęciem konferencji wzięli udział w specjalnym szkoleniu, a następnie 26 czerwca ruszyli do pracy. 75% działań wolontariackich odbywało się w języku angielskim. W zależności od stref, do których zostaliśmy przydzieleni, każdy miał inne zadania – relacjonuje Zuzanna Mośko, tegoroczna maturzystka, absolwentka klasy dwujęzycznej. W salach konferencyjnych do naszych obowiązków należało zazwyczaj podawanie mikrofonu i kontrolowanie, czy wszyscy mają słuchawki potrzebne do udziału w wykładach. W centrum akredytacji obsługa drukarek, a ponadto na całym obiekcie pomoc zagubionym. Na lotnisku natomiast była to praca w informacji, kierowanie ludzi do autobusów i taksówek, a czasem nawet rozmowy z operatorami z Malediwów – dodaje Zuza.

Część uczniów trafiła do strefy w plenerze. My byliśmy odpowiedzialni za stację wodną z katowicką kranówką (pilnowanie hydrantu, uzupełnianie kubeczków z wodą) – opowiada Ania Różyczka, drugoklasistka z Kochana. Dodatkowo pierwszego dnia pracowaliśmy w strefie artystycznej dla dzieci. Można tam było tworzyć naklejki związane z klimatem i przyklejać na takiego fioletowego słonia oraz można było robić pocztówki, na których pisało się coś miłego oraz miejsce pochodzenia. Gotową pocztówkę się zostawiało i wymieniało z jakąś inną – dodaje Ania. Młodzież na zakończenie dostała certyfikaty potwierdzające ich udział w wydarzeniu. Następne WUF w Egipcie.