Młodopolski zawrót głowy!

Klasa 3d znalazła się w gronie szczęśliwców, którzy rzutem na taśmę zdążyli zobaczyć wystawę prezentującą prace młodopolskich malarzy i rzeźbiarzy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja gości w Willi Caro w Gliwicach jeszcze tylko kilka dni i cieszy się ogromną popularnością. Zanim jednak młodzież stanęła przed tymi wyjątkowymi dziełami, miała okazję przypomnieć sobie najważniejsze informacje na temat epoki. Pani Marta Witoń w ramach lekcji „Artystyczne stolice Młodej Polski – Kraków, Lwów, Zakopane (oraz Warszawa i… Paryż)” przeprowadziła uczniów przez najważniejsze zagadnienia związane z przełomem XIX i XX wieku, opowiedziała o kluczowych miejscach i osobach, które odegrały w tym czasie najważniejszą rolę. Młodzież mogła choć trochę wczuć się w atmosferę ówczesnego Krakowa zamieszkałego przez młodopolską cyganerię i przyjrzeć się, jak wyglądało Zakopane, zanim z miejsca wytchnienia stało się miastem wypełnionym tłumem turystów. Przypomniała sobie nazwiska Wyspiańskiego, Mehoffera, Tetmajera czy Boznańskiej, a następnie mogła przekonać się, stając oko w oko ze sztuką, co tworzyli, jakie style były im bliskie i co stanowiło obszar ich zainteresowań. Aby ugruntować zdobytą wiedzę, uczniowie zostali wyposażeni w karty pracy ze specjalną wkładką, a po zajęciach mogli w spokoju i w samotności spędzić na wystawie więcej czasu, żeby poczuć prawdziwego ducha Młodej Polski.

Magdalena Bula