Młoda Polska w młodym ujęciu

Niespełna miesiąc upłynął od ponownego otwarcia w całkiem nowej odsłonie galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945 w Muzeum Śląskim w Katowicach. Po cierpliwym oczekiwaniu aż remont przestrzeni ekspozycyjnej zostanie ukończony, a dogodny termin na zwiedzanie ustalony, młodzież klasy dwujęzycznej miała okazję wziąć udział w lekcji muzealnej na temat sztuki Młodej Polski.

Pani Monika Czernik-Czublun prowadząca zajęcia rozpoczęła wspólny czas od oprowadzenia uczniów po tej części wystawy, która pozwoliła przybliżyć im najważniejsze zagadnienia związane z malarstwem i życiem artystycznym tej epoki. Od pejzaży impresjonistycznych przez ślady chłopomanii po fascynację kulturą japońską – maturzyści mogli prześledzić najważniejsze wątki uwiecznione w dziełach z tamtych czasów. Nie zabrakło także spotkania z istotnymi postaciami środowiska artystycznego, czyli Stanisławem Wyspiańskim jako specjalistą od krakowskich krajobrazów i secesyjnych portretów oraz symbolistą Jackiem Malczewskim.

W drugiej części zajęć uczniowie wykonywali zadania na specjalnych kartach pracy, spacerując pomiędzy obrazami i poszukując odpowiedzi na postawione pytania. Mogli nieco uważniej przyjrzeć się wybranym dziełom, jednocześnie odświeżając wiadomości na temat Młodej Polski i odnosząc je także do literatury. Po wspólnym podsumowaniu wykonanej pracy młodzież jeszcze przez jakiś czas nie opuszczała wystawy. Uczniowie wracali w wybrane miejsca, do wybranych obrazów, rozmawiali i komentowali. Następne spotkanie w tej przestrzeni w styczniu… mamy nadzieję.

Magdalena Bula