Kochanowski w Chinach po raz drugi

W dniach 14-22 września br. uczniowie klas uniwersyteckich z językiem chińskim (3a i 1a) mieli okazję podróżować do Chin.
Tydzień spędzony w Państwie Środka obfitował w wiele atrakcji. Mieliśmy okazję zwiedzać dawny pałac cesarski, Zakazane Miasto oraz Świątynię Nieba w Pekinie. Oba obiekty zachwycały nas swym ogromem oraz architekturą.
Kolejnym punktem podróży był pobyt w Tai’anie. Tam mieliśmy okazję zwiedzić szkołę, do której uczęszcza ponad 8 tysięcy uczniów, począwszy od 3-latków do 18-latków. Wspólnie z chińskimi uczniami uczestniczyliśmy w kilku lekcjach. Szczególnie ciekawym spotkaniem były zajęcia prowadzone przez nauczyciela, który ma polskie korzenie. Uczyliśmy się również chińskiej kaligrafii i niełatwej sztuki tańca z wachlarzami.
Pobyt w Tai’anie to nie tylko wizyta w szkole. Jednym z wyzwań było wejście po około 7200 schodach na górę Tai. Trudy wspinaczki wynagrodziły nam piękne widoki i możliwość obcowania z naturą. Mieliśmy również okazję odwiedzić park rozrywki oraz park kwiatów, gdzie główną atrakcją były pandy. Każdego z nas ucieszyła wizyta w tym miejscu i możliwość zobaczenia tych rzadkich zwierząt.
Na koniec naszej podróży udaliśmy się na Wielki Mur Chiński. Ten jeden z siedmiu cudów świata zrobił na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie. Na długo w naszej pamięci zapisze się widok na wspaniały krajobraz gór oraz wijący się aż po horyzont mur.
Podróż do Państwa Środka była niezwykle ciekawym doświadczeniem, w trakcie którego mogliśmy poznawać kulturę i obyczaje Chińczyków oraz kosztować jakże innych od polskich i smacznych potraw Chin.
Opiekunami młodzieży podczas wyjazdu byli mgr Michał Siemieniak i mgr Klaudia Siemieniak.

Klaudia i Michał Siemieniak