Dzień Chiński w Kochanie

W ostatni wtorek w I LO im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi odbył się Dzień Chiński, który został zorganizowany w ramach obchodów Chińskiego Nowego Roku, rozpoczętego cztery dni wcześniej. Była to kolejna świetna okazja, aby poznać bliżej kulturę Państwa Środka oraz dowiedzieć się więcej o funkcjonującej w świętochłowickim liceum od września 2016 r. klasie uniwersyteckiej z językiem chińskim. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji przygotowanych przez nauczycielki – dr Katarzynę Bańkę i mgr Katarzynę Prędotę oraz uczniów klas chińskich. Podczas części artystyczno-kulturowej można było zapoznać się z ciekawostkami dotyczących m.in. Wielkiego Muru czy też terakotowej armii. Nauczyciel języka chińskiego, dr Katarzyna Bańka opowiedziała pokrótce o nauce tego specyficznego języka oraz przedstawiła kilka informacji na temat Chin. Uczniowie klas uniwersyteckich zapoznali gości ze świętowaniem Nowego Roku w Chinach oraz z biznesowym savoir-vivre. Można było również wysłuchać piosenki oraz wierszy w języku chińskim. Zorganizowany został także pokaz parzenia chińskiej herbaty, w Chinach bowiem robi się to zupełnie inaczej niż w Polsce. Nie zabrakło też krótkiej prezentacji oraz podzielenia się wrażeniami trzech uczennic z klasy uniwersyteckiej z pobytu w Chinach. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jesienią tego roku planowany jest wyjazd kolejnej grupy uczniów. Po zakończeniu części artystyczno-kulturowej była możliwość skosztowania chińskiej herbaty, ciastek z wróżbą oraz innych potraw. Zainteresowani mieli również szansę zobaczyć wystawę przedmiotów związanych z kulturą chińską oraz zdjęć z życia i działalności klasy uniwersyteckiej. Dzień Chiński można zaliczyć do jak najbardziej udanych. Liczymy na więcej równie ciekawych wydarzeń związanych z kulturą chińską i jej promowaniem.

Tekst: Agata Manjura
Zdjęcia: Katarzyna Bańka