Czechy-Austria w Adwencie

W dniach 5-8.12.2019 odbył się tradycyjny wyjazd młodzieży na Jarmarki Bożonarodzeniowe. Tym razem na naszej trasie znalazły się Czeski Krumlov – Salzburg – Praga.

CZESKI KRUMLOV to prześliczna, bajkowa miejscowość wpisana na listę zabytkowych miast, chronionych przez UNESCO. Spacerowaliśmy wąskimi uliczkami, przy których znajdowały się renesansowe i barokowe kamieniczki, położone w malowniczym zakolu rzeki Wełtawy. Dopełnieniem spaceru był wieczorny udział w niewielkim, lecz klimatycznym Jarmarku Świątecznym.

SALZBURG to miasto Mozarta, położone w austriackich Alpach, w którym śladami Habsburgów zwiedziliśmy Ogrody Pałacu Mirabell i Katedrę św. Ruperta. Zobaczyliśmy również Klasztor Benedyktynów, klasztorne katakumby, a także podziwialiśmy górującą nad miastem twierdzę Hohen-Salzburg. Mieliśmy okazję zobaczyć dom narodzin słynnego kompozytora, a także spróbować charakterystycznych czekoladek Mozart Kugeln. Po zobaczeniu najważniejszych zabytków Salzburga znaleźliśmy czas na spacer wśród jarmarkowych stoisk. Na zakończenie dnia wybraliśmy się do galerii Linz-Plus City, gdzie spędziliśmy czas na zakupach w sklepie PRIMARK i nie tylko.

PRAGA – złota stolica Czech, ostatni punkt naszej wycieczki zauroczyła nas swoją niezwykłą architekturą. Mieliśmy możliwość zobaczyć dzielnicę Hradczany, w której odwiedziliśmy barokową Katedrę św. Wita, Zamek, a także urokliwą, wąską Złotą Uliczkę. Następnie przeszliśmy na Małą Stranę, gdzie Mostem Karola udaliśmy się na Stare Miasto. Zobaczyliśmy tam Kościół św. Mikołaja i Zegar Orloy z XIV w., a pod praskim ratuszem uczestniczyliśmy w przepięknym Jarmarku Bożonarodzeniowym. Przechodząc luksusową ulicą Paryską wróciliśmy do autokaru, którym udaliśmy się w drogę powrotną do Świętochłowic.

Kolejny wyjazd adwentowy można uznać za niezwykle udany, pełen wrażeń i jarmarkowych zapachów. Wszystko to zapadnie nam na długo w pamięci i już nie możemy doczekać się następnego wyjazdu.

Opiekunowie wyjazdu: pani Jolanta Daniluk, pani Sabina Szoczyńska
Redaktorzy tekstu: Dorota Jarosz, Jakub Bryłka