Zagraniczni goście w ZSO 1

W drugim tygodniu marca uczniowie Zespołu Ogólnokształcącego nr 1 w Świętochłowicach gościli w swoich domach rówieśników z Holandii. W ramach międzynarodowej wymiany goście z liceum Meergronden w Almere przyjechali do Świętochłowic. Nasza współpraca trwa już wiele lat, cieszymy się, że po raz kolejny możemy gościć Holendrów u nas i pokazać im nasz piękny region – mówiły organizatorki wymiany, panie Magdalena Bula i Anna Żurek. W programie, oprócz zajęć w szkole, prowadzonych przez uczniów i nauczycieli ZSO nr 1, znalazły się także wycieczki, m.in. do Krakowa, Ustronia i muzeum Auschwitz – Birkenau. W Świętochłowicach młodzież odwiedziła Muzeum Powstań Śląskich, gdzie w imieniu władz miasta oficjalnie przywitał ich wiceprezydent miasta, Stanisław Korman.Dla uczniów wymiana była doskonałą okazją do szlifowania angielskiego. Na początku stresowałam się, czy będę umiała się dogadać, i czy gościom spodoba się u nas, starałam się przyjąć mojego gościa jak najlepiej – mówiła Edyta Malanowicz. Z każdym dniem z moim angielskim było lepiej, o wiele łatwiej dogadywać się tak „na gorąco”, niż na lekcjach z nauczycielem – śmiała się Dominika Zięba. Dziewczęta podkreślają, że wszyscy bardzo zżyli się ze swoimi gośćmi. Tęsknimy za nimi i mamy nadzieję, że te 8 miesięcy do naszej wizyty w Holandii szybko zleci – dodają zgodnie. Młodzi ludzie z Holandii wrócili do domów z pozytywnymi wrażeniami. Macie piękny kraj i pyszne jedzenie – mówił Sander Verkade. No i jecie pięć razy dziennie, co mnie bardzo cieszy, ponieważ kocham jeść! – dodał z uśmiechem. Wszyscy są dla nas bardzo mili, Polska to niezwykle gościnny kraj – komentowała Senta Schuuring. Jest o wiele fajniej, niż się spodziewałem, choć wasz język jest strasznie trudny – dodał Ido Telio.
Dzięki mediom społecznościowym przyjaźnie z pewnością zostaną utrzymane. Polska grupa uda się z rewizytą do Holandii na początku listopada.