Wiatraki i lukrecja

Tradycyjnie już, po raz dziesiąty, uczniowie ze świętochłowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 wyjechali na tygodniową wymianę uczniowską do swoich rówieśników w holenderskim Almere. Grupa holenderska spędziła tydzień w Świętochłowicach w kwietniu, po pół roku nadszedł czas na rewizytę.
Pobyt grupy ze Świętochłowic przypadł na Międzynarodowy Tydzień, organizowany przez szkołę Meergronden, nasi uczniowie spotkali się więc również z uczniami z Czech i Niemiec. Wielonarodowościowa grupa pracowała przez tydzień na warsztatach ze śpiewu, tańca, rapu i gry na bębnach aby na zakończenie zaprezentować swoje umiejętności w trakcie przedstawienia „Just art goes global”. Starczyło także czasu na wycieczki, młodzież miała okazję zwiedzić Amsterdam i skansen Zaanse Schans, oraz zajęcia sportowe, m.in. wspinaczkę. Bardzo mi się podobało w Holandii, zasmakowała mi nawet cukrowa posypka, którą sypią na kanapki, i cukierki z lukrecji – mówiła po przylocie Natalia Zwierzyńska. Szkoła, w której gościliśmy, jest bardzo duża i nowoczesna, z przestronną stołówką, w której można spędzić czas między lekcjami – opisywała Natalia. Naszym uczniom mocno dał się we znaki listopadowy chłód. Nawet w domach jest bardzo chłodno, nie to co u nas… – uśmiechała się gimnazjalistka. Po solidnej dawce atrakcji i języka angielskiego w sobotę wieczorem grupa wylądowała w Katowicach. Pozostały kontakty wirtualne i zaproszenia na wakacje. Tot ziens!

Tekst i foto: Anna Żurek