Sztuka analizy, czyli… analiza sztuki

W czasach, kiedy galerie handlowe są często nieczynne, Galeria Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim jest otwarta dla zwiedzających niemalże zawsze. Aby jednak w pełni docenić zgromadzone w niej zbiory, warto się do tego odbioru przygotować. Uczniowie klasy 2b po raz pierwszy odwiedzili bytomskie muzeum. Tam czekała już na nich pani Anna Rak, która była dzisiaj ich przewodniczką w podróży od neoklasycyzmu, przez realizm, do młodopolskiego impresjonizmu i ekspresjonizmu. Młodzież miała okazję dostrzec cechy charakterystyczne poszczególnych nurtów na portretach i pejzażach. Uczniowie prześledzili również, jak malarze zmieniali tematy swoich prac i ustalali czynniki, które miały na to wpływ. Największe wrażenie na młodych adeptach sztuki zrobił obraz Aleksandra Gierymskiego „Trumna chłopska”. To płótno przedstawiające w naturalistyczny sposób rozpacz rodziców po śmierci dziecka to nie lada gratka, ponieważ na co dzień jest przechowywane w magazynie Muzeum Narodowego w Warszawie i niedostępne dla oglądających. Po spotkaniu z dziełami Jacka Malczewskiego i pastelowym wizerunkiem Panny Młodej z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które zamykały dzisiejszą lekcję muzealną, umówiliśmy się na drugą część oprowadzania po wystawie prac awangardowych. Ta wizyta jednak dopiero w kolejnym roku szkolnym.

Magdalena Bula