Spotkanie z nauką na Uniwersytecie Śląskim

Dzień 20.03.2015 r. był wyjątkowy pod wieloma względami. W szkole odbywał się Dzień Nauki i Dzień Ziemi, a na niebie widoczne było spektakularne zaćmienie Słońca. Uczniowie klas realizujących program psychologiczno-pedagogiczny (1a i 2a) wybrali, jednak jeszcze inny sposób na spędzenie tegorocznego pierwszego dnia wiosny. Wraz z opiekunami wzięli udział w spotkaniu z nauką, organizowanym przez Wydział Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego.Wspólne zwiedzanie wydziału, udział w wykładach oraz ciekawych warsztatach, to już tradycja – uczniowie uczcili w ten sposób dzień wagarowicza już po raz drugi. W tym roku młodzież mogła dowiedzieć się między innymi:

• Co robi psycholog na kole podbiegunowym?
  • Dlaczego płacenie kartą jest dla naszego mózgu bardziej przyjemne niż użycie gotówki?
  • Jakie wymiary miałaby kobieta, gdyby jej figura odpowiadała proporcjom lalki Barbie i jakie są tego konsekwencje dla bawiących się lalkami dzieci?

Oprócz tego, uczniowie wzięli udział w warsztatach taneczno-ruchowych, trenowali komunikację niewerbalną, sprawdzali, czy można zostać pisarzem w trzy kwadranse, a także… budowali wieże z makaronu i słodkich pianek. Innymi słowy, po raz kolejny okazało się, że psychologia i pedagogika dają się lubić, a poznawanie siebie i innych ludzi, to jedno z ciekawszych zajęć na świecie.

Agnieszka Piotrowiak