PaT czyli ‚Profilaktyka a Ty’

PaT czyli „Profilaktyka a Ty” to ogólnopolska akcja profilaktyczno – artystyczna, która propaguje modę na życie wolne od uzależnień. Ideą programu jest promowanie czystej młodzieżowej zabawy bez alkoholu, przemocy i narkotyków. Adresatami programu są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Pierwsza świętochłowicka edycja PaT rozpoczyna się 21 marca biegiem pt.: „Witamy wiosnę ruchem” a kończy się 20 czerwca Finałową Galą w Centrum Kultury Śląskiej. Od marca do czerwca młodzież będzie mogła nieodpłatnie wziąć udział w szeregu różnych spotkań i warsztatów. W ramach realizacji programu w naszym mieście zaplanowano zajęcia sportowe, artystyczne, naukowe oraz spotkania z ciekawymi osobami. Oferta warsztatów jest niezwykle bogata; kalendarz PaT obejmuje aż 50 pozycji. Istotą programu jest wielowymiarowe współdziałanie instytucji samorządu lokalnego, organizacji młodzieżowych oraz szkolnych pedagogów i psychologów.
Aż 18 podmiotów działających w mieście włączyło się w tę akcję. Celem ich współpracy jest podanie młodzieży pomysłów na konstruktywne spędzanie czasu wolnego, promowanie zdrowego stylu życia, rozładowywanie agresji, zachęcanie do aktywności, rozbudzanie zainteresowań, zapewnienie styczności z właściwymi wartościami kulturowymi a tym samym ograniczanie kontaktu ze zjawiskami patologicznymi.