Odwiedzili Fundację Rozwoju Kardiochirurgii

Uczniowie klas ratowniczo – medycznych, działających w świętochłowickim I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego, mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, prowadzonych w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Najpierw uczniowie wysłuchali dwóch wykładów, dotyczących obszarów działania Fundacji. Przypomnijmy, Fundacja prowadzi badania nad protezami serca, zastawek serca, prowadzi także badania w dziedzinie biocybernetyki i biotechnologii. Efektem tych działań jest choćby opracowanie i wdrożenie ultranowoczesnego robota chirurgicznego Robin Heart, którego to uczniowie mogli obejrzeć w części warsztatowej. Tam także projektowane i wdrażane do użytku są protezy serca, prowadzone są także badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu chorób serca. W części warsztatowej uczniowie mogli wczuć się w rolę kardiochirurgów, operujących z wykorzystaniem laparoskopii czy nowoczesnych robotów chirurgicznych. To były niezwykle pouczające i ciekawe warsztaty – podkreślali zgodnie młodzi ludzie.

Tekst i zdjęcia: Anna Żurek