Nowoczesność i otwartość…po holendersku!

Listopad to miesiąc, w którym uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach biorą udział w międzynarodowej wymianie uczniowskiej. Jak co roku, odwiedzili swoich kolegów ze szkoły Meergronden, w holenderskim Almere. Przez tydzień brali udział w lekcjach i warsztatach przygotowanych specjalnie dla nich, a także dla uczniów z Czech i Niemiec, którzy również gościli w tym czasie w Holandii. Dodatkowo, młodzi ludzie pracowali nad przedstawieniem, które zaprezentowali społeczności szkolnej i rodzicom podczas ostatniego wieczoru wymiany. Rodziny w kraju mogły obejrzeć spektakl na żywo, poprzez łącze internetowe. Zaskoczyła mnie gościnność i otwartość Holendrów, nie miałem także problemów z komunikacją, ponieważ wszyscy mówią dobrze po angielsku – mówił po powrocie Sebastian Ogrodowicz. Miasto jest bardzo nowoczesne, pełne buspasów i ścieżek rowerowych, a rowerzyści zawsze mają pierwszeństwo – dodał Grzegorz Hofman. Uczniom bardzo podobała się także szkoła. Mają dużo więcej zajęć praktycznych a szkoła to istna mieszanka kulturowa – podkreślał Marcel Śmigiel. Uczniowie mieli także szansę zwiedzić Amsterdam i Volendam oraz skansen Zaanse Schans. Tydzień pobytu minął bardzo szybko. Pożegnanie było pełne emocji. Przez tydzień czuliśmy się jak członkowie rodziny, na pewno zapamiętam ten pobyt do końca życia – podsumował Patryk Stawarz. Opiekunkami grupy i organizatorkami wymiany były panie Magdalena Bula i Anna Żurek.