Niezła szopka, czyli bomb(k)owy poniedziałek w Krakowie

Co można robić podczas wycieczki w Krakowie w poniedziałek, kiedy wszystkie muzea są zamknięte? Uczniowie klasy 2ag i 2cg postanowili udać się na zimowy spacer ulicami dawnej stolicy Polski w poszukiwaniu oznak zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Od Wawelu i Smoczej Jamy, przez Planty i Franciszkańską aż na krakowski rynek opanowany w grudniu przez sprzedawców ozdób i smakołyków w ramach dorocznego jarmarku bożonarodzeniowego. Młodzież miała czas poszperać w różnych kramach i poczuć adwentowy nastrój Krakowa. Zainspirowani obserwacjami na starówce pojechali do fabryki ozdób szklanych w Bęble, żeby spróbować swoich sił w zdobieniu bombek. Po niezbędnych instrukcjach wszyscy zabrali się do pracy i zaczęły powstać najróżniejsze wzory od klasycznych, świątecznych choinek, reniferów, prezentów, przez symbole związane z uczniowskimi hobby i wzory abstrakcyjne po artystyczne pejzaże, a nawet… polskiego orła! W czasie, kiedy owoce działań plastycznych musiały zostać poddane suszeniu, młodzież obejrzała film prezentujący proces produkcji bombek, a następnie udała się na zwiedzanie fabryki, gdzie w poszczególnych pomieszczeniach panie prezentowały i omawiały etapy zdobienia szkła. Na zakończenie podziwiali gotowe wyroby w sklepiku firmowym, także swoje własnoręcznie wykonane bombki, które wszyscy zabrali do domu. Po wizycie w fabryce i odbytych warsztatach uczniowie byli już przygotowani nie tylko do Świąt Bożego Narodzenia, ale również do Sylwestra – obsypani brokatem od stóp do głów.

Magdalena Bula