Nie dali się sprowokować!

Wrzesień jest szczególnym miesiącem w historii Polski – co roku rozpoczyna się od uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej. Wszyscy doskonale znają przebieg wydarzeń na wybrzeżu, niewielu natomiast ma świadomość, że w sposób symboliczny wszystko zaczęło wieczorem 31 sierpnia 1939 na Śląsku. Aby nie umknęło to uwadze również naszych uczniów z klasy 2ag, wybrali się oni w piątek do Radiostacji w Gliwicach. Tam w ramach cyklu spotkań z historią mieli okazję niemalże w namacalny sposób prześledzić jej bieg. Na początku lekcji muzealnej prowadząca dokładnie objaśniła funkcję, jaką pełniło to miejsce. Młodzież miała możliwość przyjrzenia się poszczególnym elementom wyposażenia technicznego z bliska. Następnie w oparciu o prezentację multimedialną pani przedstawiła rys historyczny naszego regionu od powstań śląskich po dni poprzedzające wybuch wojny, aby móc płynnie przejść do najbardziej interesującego w tym miejscu tematu prowokacji gliwickiej, której dopuścili się przebrani za powstańców śląskich niemieccy faszyści, chcąc w ten sposób znaleźć pretekst do rozpoczęcia działań zbrojnych. Przedstawiciele służby bezpieczeństwa popełnili jednak błąd, bo nadanie komunikatu, na którym im zależało, było w tym miejscu raczej niemożliwe. Istnieje również hipoteza, że któryś z pracowników stacji nadawczej wyłączył mikrofon w trakcie emisji. To wszystko uczniowie 2ag zobaczyli podczas emisji filmu rekonstruującego wydarzenia z ostatniego wieczora sierpnia 1939 roku. Na zakończenie odkryli również tajemnicę tak dobrego stanu radiostacji, najwyższego budynku drewnianego na świecie i jednocześnie symbolu miasta Gliwice.

Magdalena Bula