Nasi uczniowie wcielili się w rolę radnych

W ostatnim tygodniu odbył się na sali sesyjnej Rady Miasta finał konkursu o samorządzie terytorialnym. Wzięły w nim udział trzy szkoły: I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych. Naszą szkołę reprezentował trzyosobowy zespół w składzie: Magdalena Badura, Jakub Janik i Jan Kocurek.  Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym każdy uczestnik otrzymał projekt uchwały dotyczącej zmiany rozkładu godzin lekcyjnych w szkołach średnich na terenie całego miasta. Następnie odbyła się burzliwa debata, w której każdy z drużyn miała przydzieloną rolę, za lub przeciw. Ostatecznie uchwała ta została przyjęta przez młodzież. W drugiej części uczniowie otrzymali projekt drugiej uchwały o wprowadzenie do szkół lekcji gwary śląskiej, który również został poddany debacie. Każda drużyna została nagrodzona za udział, a najbardziej aktywni uczestnicy otrzymali wyróżnienie. Z naszej szkoły był to Jan Kocurek. Dzięki konkursowi uczniowie mogli zobaczyć pracę samorządu z nieco innej perspektywy i jednocześnie poczuć, jak to jest być radnym.

Michał Siemieniak