Młodzi sportowcy z wizytą w Laboratorium

Uczniowie klasy sportowej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach odwiedzili Laboratorium Motoryczności Człowieka, działające na katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. W naszym Laboratorium możemy przeprowadzać różnego rodzaju testy, sprawdzające zdolności motoryczne, jak choćby równowagę, moc, szybkość reakcji – tłumaczył kierownik Laboratorium, doktor Kajetan Słomka. Prowadzimy tu wiele badań naukowych, a także diagnozujemy sportowców – dodał. W trakcie wizyty uczniowie mogli się przetestować m.in. na Wiedeńskim Systemie Testów. Tak sprawdzani są zawodowi kierowcy czy piloci – tłumaczył pan doktor. Uczniowie sprawdzali swoją szybkość reakcji prostej i z wyborem czy siłę mięśni ręki. Dowiedziałam się, że dzięki takim narzędziom można sprawdzić np. predyspozycje do gry na pozycji rozgrywającego – mówiła Dominika Zięba. My, jak to mężczyźni, trochę rywalizowaliśmy, zapisywaliśmy i porównywaliśmy wyniki z poszczególnych testów – śmiał się Kuba Królicki. Młodzi sportowcy mieli także okazję sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, oczywiście na sprzęcie podłączonym do komputera. Ostatnio w naszym laboratorium gościli reprezentanci Polski w biathlonie, w taki sposób można skorygować i wyeliminować błędy np. w postawie strzeleckiej – tłumaczył kierownik Laboratorium. Biathlonistka to raczej ze mnie marna – śmiała się Patrycja Zagubień. Utrzymanie karabinu i trafienie do celu to naprawdę trudne zadanie – komentowała.
Młodym siatkarzom zajęcia w Laboratorium bardzo się podobały. Dowiedzieliśmy się dużo o swojej sprawności a także o tym, jakie badania można prowadzić w sporcie – podsumowują zgodnie.