Młodzi do młodych

W piątkowe przedpołudnie młodzież naszego gimnazjum wypełniła po brzegi Chorzowskie Centrum Kultury. Tym razem nie mieli oglądać ani komedii, ani adaptacji którejś z lektur. Na scenie pojawili się ich rówieśnicy (na co dzień działający w ramach Młodzieżowej Inicjatywy Teatralnej), żeby zagrać w spektaklu, do którego scenariusz stworzyli sami. Widowisko z elementami tańca współczesnego, teatru nowoczesnego, współczesnej muzyki przykuło uwagę widzów. Temat można było odkryć dopiero w momencie pojawienia się kluczowego rekwizytu – telefonu komórkowego. Młodzi aktorzy zwrócili uwagę przede wszystkim na wpływ, jaki ma na relacje międzyludzkie ten mały przedmiot oraz Internet – jak utrudnia młodzieży komunikację i fałszuje obraz rzeczywistości poprzez ich ciągłe przebywanie w świecie wirtualnym. Dotknęli również problemu rozpaczliwego poszukiwania akceptacji i uznania, które mają być wyrażane w postaci kolejnych „lajków”, odsłon, „followersów” itp. Przedstawienie „Proste historie” w reżyserii Ewy Pirowskiej stało się alternatywą dla kolejnej pogadanki na lekcji wychowawczej. Młodzież, wychodząc po spektaklu, prowadziła ożywione dyskusje, co pozwala mieć nadzieję, że choć przez chwilę zastanowili się nad prezentowanym problemem.

Po przedstawieniu uczniowie klasy teatralnej uczestniczyli w warsztatach, prowadzonych przez panią reżyser. W trakcie spotkania dzieci mogły zapoznać się z warsztatem aktora: emisją głosu, ćwiczeniami ruchowymi, mieli także do odegrania krótkie sceny aktorskie. Nie zabrakło także zadań na wyobraźnię, uczestnicy nadawali różnym przedmiotom inne znaczenie. Grupa poradziła sobie świetnie, byli bardzo aktywni i chętni do pracy – komentowała pani reżyser.

Magdalena Bula