Katowice – znane i nieznane

W dniu 8 kwietnia 2016 r. klasa 1 ag była na wycieczce w Katowicach.
Pani Emilia Gołąb była naszym opiekunem, a na miejsce docelowe dotarliśmy tramwajem.
Podążając w kierunku Pomnika Powstańców Śląskich, podziwialiśmy piękno nowoczesnych rozwiązań architektonicznych remontowanego centrum
oraz budynek Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego.
Gdy przybyliśmy już do naszego celu naszym oczom ukazały się piękne obrazy różnych autorów takich jak: Jan Matejko, Witkacy czy Andrzej Wróblewski.
Przechodząc przez kolejne części muzeum podziwialiśmy między innymi: Galerię Malarstwa Polskiego XIX i XX w. czy Galerię Sztuki po roku 1945, odkrywaliśmy nowe znaczenie malarstwa i rzeźbiarstwa. Przechodząc na niższe poziomy dawnej kopalni, coraz bardziej odczuwaliśmy klimat przeszłości.
Po wyjściu z muzeum zobaczyliśmy jeszcze: Rondo Sztuki, Siedzibę NOSPR oraz Halę Spodek .
Wycieczka bardzo mi się podobała, a najbardziej przed ostatni poziom muzeum, gdzie mogliśmy zobaczyć, w jakich warunkach żyli nasi rodzice.
„Podczas pobytu w Katowicach na pewno obowiązkowym punktem do zwiedzania jest Muzeum Śląskie, o czym przekonałem się w zeszły piątek-mówi Jarek. – Po wejściu od razu widać wystawę obrazów różnych polskich autorów. Myślę, że jest to najciekawsze miejsce w całym tym muzeum. Przyglądanie się tym obrazom może skłonić do refleksji, do przemyśleń. Następnym punktem była sztuka sakralna, a jeszcze kolejnym (najdłuższym) – droga przedstawiająca historię Śląska. Niektórym na pewno w większości znana, ale sposób, w jaki przedstawia ją Muzeum Śląskie, może naprawdę zaciekawić. Myślę, że odwiedzenie katowickiego muzeum jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu, polecam zapoznać się z nim w wolnym dniu”- dodaje.

Vanessa Wróbel
Jarosław Lenart