Jak Wyspiański i Mehoffer rozbujali dzwon Zygmunta i malarstwo modernistyczne…

…czyli o kolorach Młodej Polski w Muzeum Śląskim. Klasa 2b wzięła udział w zajęciach prowadzonych przez panią Justynę Pietroczuk, która rozpoczęła spotkanie od wprowadzenia dotyczącego przemian w społeczeństwie i sztuce u schyłku XIX wieku. Po krótkiej rozmowie uczniowie przeszli do działania w przestrzeni Galerii Malarstwa Polskiego. Podzielili się na grupy do zadań specjalnych i kolejno wykonywali polecenia zawarte w kartach pracy. Pozwoliło nam to na spacer wśród obrazów od impresjonizmu, przez symbolizm, do secesji. Każdy przystanek to nie było wyłącznie dokładne omówienie stylu, został on również wzbogacony o ciekawostki z życia cyganerii krakowskiej i poszczególnych artystów. Dowiedzieliśmy się m.in. że Wyspiański wybrał pastele, ponieważ miał alergię na rozpuszczalniki do farb olejnych, a wcześniej razem ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, Józefem Mehofferem zakradli się do kaplicy i rozbujali dzwon Zygmunta, bo byli ciekawi jego brzmienia! Jacek Malczewski natomiast okazał się nie tylko wielkim i uznanym malarzem bezgranicznie zakochanym w jednej muzie, ale i ekscentrykiem lubiącym pożyczać ubrania od żony. Na podsumowanie zajęć pani Justyna zaproponowała wspólną zabawę opartą na zasadach gry Taboo, dzięki czemu uczniowie mogli powtórzyć wszystkie kwestie omówione podczas lekcji muzealnej. Dzięki uprzejmości pani dyrektor Muzeum Śląskiego, która wyraziła zgodę na nieodpłatne zwiedzanie, młodzież mogła doświadczyć również całkiem innych przeżyć, odwiedzając instalację Mirosława Bałki „[(.;,:?!-…)]”, która zajęła miejsce cieszącego się ogromną popularnością „Odbicia” Daniego Karavana.

Magdalena Bula