Ile waży dusza?

W piątek klasa 3ag podjęła nie lada wyzwanie – wzięła udział w zwiedzaniu per formatywnym z przewodnikiem w ramach czwartej edycji Festiwalu Nowej Scenografii w Katowicach. Opiekunem grupy nie był zwykły pracownik muzeum. W tej roli wystąpiła aktorka Teatru Współczesnego w Krakowie, Olga Łasak. Słowami, które wypowiadała, również nie były żadne fakty z podręczników tylko specjalnie napisany do wystawy kawałek literatury. To wszystko spowodowało, że wizyta była czymś wcześniej niespotykanym. Uczniowie mogli obejrzeć cztery kompletnie różne instalacje scenograficzne. Wszystkie były związane z człowiekiem i miejscami ważnymi dla niego. Na początek „77 stopni” w przenośni, ale i dosłownie, bo podczas oglądania projektu trzeba było się wspiąć na samą górę starej siedziby Muzeum Śląskiego. Dało to również możliwość zobaczenia zakamarków budynku na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Następna była scenografia „Muzeum niewinności” połączona z wysłuchaniem fragmentów książki Marcela Prousta, a to wszystko niemalże w ciemności i w otoczeniu dziwnie ustawionych mebli i sprzętów. Kolejna instalacja zaskoczyła nas poruszającymi się częściami ciała. Ostatnią był „Wirus”, który dzięki szklanym drzwiom oddzielającym uczniów od niego nie zaatakował nikogo fruwającymi, piankowi zarazkami. Talent i zaangażowanie pani Olgi spowodowały, że wszystko miało niesamowitą atmosferę. Na zakończenie pokazała młodzieży ponownie instalację pierwszą, ale część, której wcześniej nie zauważyli. Prezentowała ona małą wagę z wyświetloną liczbą 21. Jak się okazało po krótkiej rozmowie, było to symboliczne przedstawienie 21 gramów… ludzkiej duszy.

Magdalena Bula