Gimnazjaliści w Pieninach

W dniach 10-12 maja 2017r. odbyła się wycieczka klas 2ag i 2dg do Czorsztyna. Pierwszego dnia, uczniowie wraz z opiekunami, p. Joanną Litwińską, p. Agatą Janiak-Jadwiszczok i p. Magdaleną Jędruch, odwiedzili rodzinne miasto św. Jana Pawła II – Wadowice, gdzie zwiedzili Bazylikę Ofiarowania NMP oraz Dom Rodzinny Ojca Świętego, w którym poznali życie i działalność papieża Polaka. Następnie klasy wyjechały do gotyckiego XV wiecznego kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po wysłuchaniu historii tego obiektu uczniowie udali się do Czorsztyna. Po zakwaterowaniu się, uczestnicy wycieczki wyruszyli do Pienińskiego PN, gdzie o zachodzie słońca mogli zobaczyć pobliskie góry i Jezioro Czorsztyńskie. Zakończeniem pierwszego dnia wycieczki był wspólny grill.
Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania ruin zamku w Czorsztynie, z którego otwiera się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie, zamknięte wałem zapory, oraz Pieniny Spiskie i Tatry. Następnie klasy udały się do elektrowni wodnej w Niedzicy, w której można było szczegółowo poznać jej funkcjonowanie. Kolejnym punktem programu był dwugodzinny spływ przełomem Dunajca, który jest największą atrakcją tego regionu. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. najwyższy szczyt Pienin, Trzy Korony. Po przypłynięciu do Szczawnicy, uczniowie wybrali się do centrum tego miasta, gdzie mogli odpocząć. Drugi dzień wycieczki zakończył się spacerem na przystań nad Jeziorem Czorsztyńskim.
Po wykwaterowaniu się ostatniego dnia wycieczki, uczniowie wyjechali do Wąwozu Homole, który jest jedną z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Większa część ścieżki wąwozie biegnie wzdłuż potoku Kamionka z licznymi kaskadami. Po przejściu długiej drogi uczestnicy pojechali do wsi Kluszkowce, gdzie wyciągiem krzesełkowym wjechali na górę ośrodka Czorsztyn-ski.
Około godziny 19 wszyscy pełni wrażeń wrócili do domu.

Jakub Bryłka 2dg