Dzień Nauki i Dzień Ziemi w obiektywie

Dzień Nauki w ZSO 1 w Świętochłowicach odbywa się tradycyjnie na początku kalendarzowej wiosny. Zamiast na wagary nasi gimnazjaliści i licealiści spieszą do szkoły, by … uczyć się i bawić.
W tym roku mieliśmy okazję i przyjemność wysłuchać wykładu doktora Mariusza Furmanka, pracownika Akademii Wychowania Fizycznego, „Motoryczność człowieka – od teorii do praktyki”. Mgr Hanna Warwas opowiadała o przeżyciach podczas 6 – tygodniowej wyprawy do Indonezji, zachwycała obrazami przyrody, zabytków, ludzi żyjących w holenderskich Indiach Wschodnich dzisiaj. Z kolei mgr Michał Siemieniak przedstawił uczniom wrażenia z podróży do Islandii – wyspy ognia i lodu. Klasy medyczno-ratownicze zapoznały się z problematyką dawstwa krwi i szpiku kostnego na spotkaniu z przedstawicielem RCKiK w Katowicach. Licealiści uczestniczyli w przygotowanych przez mgr Klaudię Czyżewską – Knap warsztatach artystycznych „Matematyka w sztuce”.
Nauczyciel fizyki mgr Łukasz Nawrat w swojej prezentacji wyjaśniał, skąd się biorą zanieczyszczenia. Licealistki – Katarzyna Durnaś i Kamila Grześ – zapoznawały z niewidzialnymi mieszkańcami naszych domów (czyli…roztoczami), natomiast Monika Suchan i Nina Kukiełka przedstawiały „Metamorfozy chemiczne”.
Gimnazjaliści brali udział konkursach matematyczno – przyrodniczych oraz pokazie doświadczeń chemicznych. Uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum podczas warsztatów „ Kupuję, używam, segreguję, przetwarzam” wykonywali zabawki ekologiczne oraz znane budowle świata z surowców wtórnych. Wystawę prac można było podziwiać na szkolnym korytarzu.
Radości pierwszego dnia wiosny nie przyćmiło nawet częściowe zaćmienie Słońca, ponieważ mgr Andrzej Sikorski wykorzystał je do naukowych obserwacji.